FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat :: Następny temat
Schemat układu podciśnienia w 602.912
Autor Wiadomość
Dennis 
Mercszpec

S: 250TD
Silnik: OM602
S2: 300E
  Wysłany: Nie Lut 15, 2009 19:59   Schemat układu podciśnienia w 602.912

Witajcie !!
Czy posiada ktoś z Was schemat układu podciśnienia w silniku 602.912 lub analogicznym ?? Bardzo by mi się przydał, bo mam chyba trochę namieszane, przez co nie działa mi ani "ssanie", ani EGR i cholera wie co jeszcze :slaby:

Polokowawszy dzisiaj pod machą zauważyłem, iż z vacumpompy wychodzi przewód (nie jedyny, ale o innych w tej chwili sza), który rozgałęzia się na 4, z których

:arrow: 1 jeden wchodzi zaraz do zaworka (z samego przodu, jeszcze przed pierwszym kolektorem dolotowym), po czym wchodzi do jakiegoś przekaźnika (bodajże nr 601 540 1097), z którego wychodzą dwa przewody: jeden do czarnego urządzenia zapewne sterującego przepustnicą (fotka poniżej), a drugi do czwórnika A

:arrow: 2 drugi wchodzi do jakiegoś zaworka z boku pompy wtryskowej (takiego z żółtym i zielonym krążkiem), po czym wychodzi do jakiegoś przekaźnika, zapewne sterującego EGR (fotka poniżej, z lewej strony), z którego wychodzą dwa przewody: jeden do EGRa właśnie, a drugi do czwórnika A

:arrow: 3 trzeci wchodzi do zaworka na głowicy a potem idzie do siłownika-puszki (czyli jest to owo solidnie opisane w stosownym wątku "ssanie"), przechodząc przez trójnik, którego wylot powinien "iść" do podszybia z przejściem przez filtr-kryzkę z dławikiem, a tymczasem dochodzi do czwórnika A
:arrow: 4 pomijam (w tym przypadku nieistotne).

Tutaj chciałem zapodać własnoręcznie wykonany schemacik :mrgreen:

Mam w związku z tym parę pytań:??

:arrow: dlaczego przewody wychodzące ze sterownika EGR, ze sterownika przepustnicy oraz z siłownika-puszki (plus jeszcze jeden, dochodzący z nie wiadomo skąd) łączą się w jednym czwórniku A ?? Wiem już, że przewód wychodzący z siłownika-puszki powinien iść do filtra z dławikiem, ale co z miejscem po odłączonym przewodzie w powyższym czwórniku? Zaślepić? :hmm:

:arrow: dlaczego z powyższych sterowników wychodzą po dwa przewody (jeden do właściwego urządzenia, a drugi do tego czwórnika A) ?? Czy w nich jest (ma być) podciśnienie i dokąd ono ma dochodzić? Czy to jest istotne, czy chodzi jedynie o to, by to podciśnienie gdzieś nie uciekło?

Będę zobowiązany za wszelkie podpowiedzi :oki:
Pozdrawiam !!
Ostatnio zmieniony przez Sro Lut 18, 2009 11:00, w całości zmieniany 1 raz  

Kołtun
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lut 16, 2009 13:54   

u mnie jest identyczne podłączenie ale bez zaworka w głowicy gdyż mam elektryczne ssanie a Ty podciśnieniowe :) . Ten czwórnik A to nic innego jak dopływ powietrza atmosferycznego po to aby każdy element wykonawczy ( siłownik przepustnicy i zawór EGR) mógł wrócić do pozycji wyjściowej . Ważne jest abo dobrze były wężyki podłączone do elektro-zaworków , każdy ma na sobie liczby w kółeczku 1- to wężyk idący do czwórnika , 2 to podciśnienie , 3 to wyjście do elementu wykonawczego . jesli tak to będziesz miał podłączone musi działać .

PS. odnośnie punktu 3 to ma iść do czwórnika ale powinna być po drodze ta kryza (1) , która umożliwi powstającemu podciśnieniu włączyć siłownik(puszkę ) na pompie.

Ostatnio zmieniony przez Kołtun Pon Lut 16, 2009 13:59, w całości zmieniany 2 razy  

Dennis 
Mercszpec

Wysłany: Pon Lut 16, 2009 20:50   

No i wszystko jasne !! Czyli jestem w domu - kupuję kryzkę i dodatkowy przewód, "uzupełniam" układ podciśnienia i muzyczka powinna grać :oki: BTW - nic dziwnego, że ssanie nie działa, skoro podciśnienie ucieka bezpośrednio przez czwórnik A :chory:
Wielkie dzięki Kołtun za kompletne wyjaśnienia, no i uzupełniony schemacik :oki:
Pozdrówki :drive:

[ Dodano: Wto Lut 24, 2009 15:51 ]
Hmmm, gadałem właśnie za pośrednictwem mejla z właścicielem jednego sklepu internetowego z częściami do aut i on zasiał we mnie wątpliwości. Doszedłem do wniosku, że JEŚLI - powtarzam JEŚLI - ten zaworek, oznaczony na powyższym schemacie "jakiś zaworek" otwiera się po osiągnięciu przez silnik temperatury 30st (czyli działa odwrotnie do zaworka odpowiadającego za doprowadzenie podciśnienia do siłownika-puszki), to możemy się obyć bez kryzki-dławika:

Dodatkowo, przepustnica zaczęłaby wówczas działać w pełnym zakresie temperatur, a więc także zanim silnik osiągnie 30st (obecnie "na zimnym silniku" nie działa, JEŚLI - powtarzam JEŚLI - ten zaworek, oznaczony na wcześniejszym schemacie "jakiś zaworek" otwiera się po osiągnięciu przez silnik temperatury 30st) :hmm:
To wszystko jest do sprawdzenia w wolnej chwili, ale może ktoś z Was już teraz może potwierdzić lub zdecydowanie zdementować powyższe "rewelacje" :P
Pozdrawiam !!

tomek194 
Admin
Pasjonat

S: MB W124 200D
Silnik: OM601
S2: VW Touran 1.9 TDI - po Tacie
Wysłany: Wto Lut 24, 2009 17:56   

UP

Dennis 
Mercszpec

Wysłany: Sro Lut 25, 2009 09:21   

Sprawdziłem rano ten drugi zaworek i - zgodnie z przypuszczeniami - jest on otwarty, gdy silnik jest rozgrzany. Jeśli zatem nie jest zepsuty (i nie jest zawsze otwarty), to powyższe podłączenie powinno rozwiązać sprawę :hmm:

[ Dodano: 29-05-2009 ]
Jeszcze jedna rzecz mnie zafrapowała, odnośnie układu podciśnienia: działanie EGR powino być zintegrowane z działaniem przepustnicy. Każde z tych urządzeń ma swój siłownik, który doprowadza doń podciśnienie w pewnych zakresach obrotów (EGR się otwiera a przepustnica się zamyka i na odwrót). Pytanie: czy do tych siłowników podciśnienie powinno dochodzić bezpośrednio z vacumpompy ?? U mnie, jak widać na tym schemacie, po drodze do siłownika EGR podciśnienie przechodzi przez jakiś zaworek :hmm: Czy to jest prawidłowe w mojej wersji :star: (manual, bez klimy, z katalizatorem, 1991r.) ?? A może ktoś wie, do czego służy ten zaworek z kolorowymi krążkami (znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie pompy wtryskowej) ??
I jeszcze jedno: czy podciśnienie dochodzące do siłownika EGR powinno "napotykać" po drodze kondensatory podciśnienia ??
Z góry dzięki za pomoc w doprowadzeniu układu oddechowego mojego autka do prawidłowego stanu :oki:

Dennis 
Mercszpec

Wysłany: Pon Cze 15, 2009 10:30   

Wracam do tematu i zamieszczam fotkę:

W mojej :star: podciśnienie, "w drodze" do sterownika EGRu, przechodzi przez zaworek przedstawiony na zdjęciu, ten żółty. Czy ktoś wie co to za jeden i jaką rolę on spełnia ?? Proszę zauważyć, że na wychodzącym z tego zaworka przewodzie znajduje się taka zielona bambuła - czy to jest właśnie kondensator podciśnienia i czy jest on tutaj potrzebny ?? :hmm:
Przede wszystkim, to interesuje mnie odpowiedź na pytanie, czy to jest właściwy sposób podłączenia podciśnienia do sterownika EGR. Przecież podciśnienie do sterownika przepustnicy dochodzi bezpośrednio :hmm: Czy znaczenie tutaj może mieć długość przewodu (dużo większa w przypadku doprowadzenia podciśnienia do EGR) ??
Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i wskazówki :oki:

Dennis 
Mercszpec

Wysłany: Sro Cze 17, 2009 09:31   

Pojawiły się kłopoty ze zdjęciem, spróbujmy raz (dwa razy) jeszcze:

Pozdrowienia :oki:

Hanuś
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 31, 2009 20:34   

Ja na podciśnieniu zjadłem trochę zębów. Szkoda gadać, mieszkam pod Warszawą, dam Ci telefon, wpadaj choćby jutro, właśnie robimy grilla :pub: . Będzie kilka Baleronów,zapraszam serdecznie - Jachu. Mój numer 501 866 860.

adi321
[Usunięty]

Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 21:53   ładny schemat

witam

odgrzewam temat bo być może niektórym wiele sie wyjasni jak przeczytaja schemat.
który zaworak do czego sluży i gdzie idzie.
jest tez zaworek ktory otwiera sie przy 30st (skrzynia manual) lub 17st(skrzynia automatyczna) i zwieksza obroty biegu jałowego o 100obr/min
schemat z ksiązki sam naprawiam mercedes w124
wyd. AUTO - bardzo polecam ksiazke
dostepny w torrencie
http://torrents.thepirate...034.TPB.torrent
nie trzeba sciagać calych 3 GB mozna zaznaczyc tylko mercedes w124 i tylko te 90mb sie sciagnie.

a oto obiecany schemat:

Odpowiedz do tematu