FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat :: Następny temat
ogrzewanie wnętrza
Autor Wiadomość
lukasz080885 
Mercmaniak

S: mercedes 124 300d
Silnik: OM603
Wysłany: Nie Sie 12, 2012 20:39   ogrzewanie wnętrza

Witam wszystkich. Problem dotyczy W 124 300d bez klimy. Mianowicie ogrzewanie działa tylko w pozycji max i min. Nic pomiędzy. Sprawdziłem elektrozawory i po podłączeniu pod prąd( bezpośrednio pod aku.) działają oba. Następnie podłączyłem je z powrotem i wysuwają się tylko w pozycji max. i min. Po wykluczeniu elektrozaworów wziąłem się za potencjometry na panelu sterowania. Wyczyściłem prze lutowałem, dalej nic. Dokonałem pomiarów oporu i okazało się, że nie rośnie jednostajnie wraz z kręceniem pokrętłem. Rośnie i nagle maleje by znowu wzrosnąć. Tak się dzieje na obu. Wiem, że są padnięte ale żeby oba na raz ?? . Czy można dokupić takie 4 kΩ? Potencjometr kupić to nie problem ale nie z tym plastikiem w który wchodzi zębatka.Może jeszcze coś sprawdzić? Dodam jeszcze, że nie działała regulacja odkąd posiadam auto. Dzięki wielkie.

Gerri 
Fachman

S: W 203 Kompressor
Wysłany: Nie Sie 12, 2012 21:33   

Masz już sporo postów i dziwne, że nie zauważyłeś jak dużo postów o ogrzewaniu jest na forum. Znalazłem nawet taki, w którym jest opisana przyczyna takiego działania jak podajesz.
lukasz080885 napisał/a:
Wiem, że są padnięte ale żeby oba na raz

A gdzie wyczytałeś że muszą mieć liniową charakterystykę. Kombinujesz dobrze - bo niby dlaczego miałyby się popsuć oba na raz - tylko dlaczego z tego spostrzeżenia nie wyciągasz wniosków? Poszukiwania w takim przypadku zaczyna się od wspólnej części układu. W tym przypadku zacząłbym od czujnika w lusterku - bo jeżeli nie jest podłączony, to właśnie tak objawia się praca układu regulacji ogrzewania.

lukasz080885 
Mercmaniak

Wysłany: Nie Sie 12, 2012 22:02   

Przeczytałem wszystkie posty i tak czynie za każdym razem zanim napisze post z zapytaniem. Tylko w jednym poście była mowa o czujniku w podsufitce i temat nagle się urwał. Byłem przekonany, że to potencjometry dlatego temat czujnika olałem. Mógłbyś napisać coś więcej na temat tego czujnika. On jest w lusterku czy lampce? Co mam sprawdzić i jak naprawić ? O tym naprawdę chyba nic nie ma na forum. Dziękuje.

zaszh 
Mercszpec

S: 124 230TE Blos Power
Silnik: M102
Wysłany: Nie Sie 12, 2012 22:53   

Czujnik temperatury jest w lampce bliżej kierowcy, taka krateczka obok sterowania szyberdachem. Po wyjęciu lampki do czujnika powinna być wpięta wtyczka i wężyk. Na włączonym zapłonie wężyk powinien ssać powietrze, nie jest to siła odkurzacza ale powinno być czuć, że sysa. Może po 20 latach kratka zabita jest kurzydłem i wystarczy przedmuchać.

http://www.avast.com/pl-pl/get/UenN5Ecj

Gerri 
Fachman

Wysłany: Nie Sie 12, 2012 23:52   

Zaznaczyłem go na czerwono:
Ostatnio zmieniony przez Gerri Nie Sie 12, 2012 23:53, w całości zmieniany 1 raz  

lukasz080885 
Mercmaniak

Wysłany: Pon Sie 13, 2012 06:34   

Więc tak. Rozebrałem tą lampę i w tym wężyku nie ma żadnego podciśnienia jak i prądu w kostce czujnika( nie jestem pewien czy powinien być). Jakie następne kroki do usunięcia usterki? Dziękuje.

Gerri 
Fachman

Wysłany: Pon Sie 13, 2012 07:48   

Zależy co uważasz za podciśnienie - bo to odkurzacz nie jest. Należy włączyć zapłon, ustawić kręciołki do temperatury w pozycji innej niż "min" (bo wtedy układ zaczyna pracę regulacyjną) i do wlotu rurki zbliżamy zapalonego papierosa lub przykładamy kawałek bibułki z papierosa. Tylko że są dwa rozwiązania: jedno z niezależnym wentylatorkiem, w drugim rurka wetknięta jest w tunel którym leci powietrze z dmuchawy i to właśnie jego ruch powoduje zasysanie:
http://www.unitcat.ru/mer...022/44Q/83/150/
Jeżeli chodzi o napięcie - to jakieś powinno być. Nie wiem jakie konkretnie, ale jak może być odczyt temperatury skoro nie ma napięcia?

lukasz080885 
Mercmaniak

Wysłany: Wto Sie 14, 2012 21:50   

Więc tak, podciśnienie jest jak i napicie w kostce czujnika. Czy ktoś może mi powiedzieć jak powinny być ustawione te zębatki względem siebie. Zauważyłem tam jakieś kreski na plastiku obudowy jak i jakieś kropki i kreskę na zębatce potencjometru. Zgaduję, że to musi współgrać ze sobą w przeciwnym wypadku potencjometr nie działa w pełnym zakresie. Jak mam to wszystko rozebrane to działa chyba dobrze( chyba bo ciężko to ocenić jak jest gorąco na zewnątrz) ale jak to tylko złożę to działać przestaje bo wskazania pokrętła nie pokrywają się a z wartościami z potencjometru.

[ Dodano: Sro Sie 15, 2012 22:42 ]
Witam dzisiaj doszedłem do ładu z tymi zębatkami. Napiszę jak to zrobić może komuś się przyda bo to było powodem nie działającego poprawnie ogrzewania w moim przypadku. Ktoś po porostu wstawił je jak mu pasowało, tak być nie powinno. Więc tak, zębatkę pokrętła ustawiamy na 22 stopnie. Dwie kreski na obudowie powinny się pokryć z kreskami na zębatce pokrętła. Następnie wciskamy zębatkę potencjometry tak by nacięcie na obudowie pokryło się z markerem na spodniej części zębatki.

Odpowiedz do tematu